Beste software voor security-questionnaire-automatisering voor responsteams in 2026: 12 tools vergeleken
Een gids voor teams die security questionnaires beantwoorden: waarom geclaimde nauwkeurigheid het verkeerde criterium is, waarvoor u echt betaalt, en twaalf tools op geverifieerde prijzen.
Medeoprichter en Chief Technology Officer
On this page
De beste software voor questionnaire-automatisering in 2026 voor het team dat de questionnaire beantwoordt, is het platform dat kan aantonen waar elk antwoord vandaan komt en wie het heeft goedgekeurd, niet het platform dat het hoogste nauwkeurigheidspercentage claimt. Hieronder worden twaalf tools gerangschikt op traceerbaarheid, verwerking van bewijsmateriaal en de werkelijke kosteneenheid in deze categorie: de questionnaire in plaats van de gebruikerslicentie. Zes andere tools die vaak op shortlists staan, worden samengevat. Bijgewerkt in september 2026 en beoordeeld door Evrard t'Serstevens, medeoprichter en Chief Technology Officer van SEQUESTO.
Het korte antwoord: de beste software voor security-questionnaire-automatisering in 2026
Gerangschikt voor de partij die security questionnaires beantwoordt, niet voor de partij die ze verstuurt:
SEQUESTO aOS, het meest geschikt voor gereguleerde Europese teams waarvan de antwoorden een jaar later nog tot een goedgekeurde bron te herleiden moeten zijn.
Conveyor, het meest geschikt voor teams die een trustcenter en questionnaire-automatisering willen voor één gepubliceerde prijs.
SafeBase by Drata, het meest geschikt voor teams die hun complianceprogramma al in Drata beheren.
Vanta Questionnaire Automation, het meest geschikt voor teams waarvan het bewijsmateriaal voor SOC 2 en ISO 27001 al in Vanta staat.
HyperComply, het meest geschikt voor compacte securityteams die geen capaciteit hebben om een responseproces op te zetten.
Skypher, het meest geschikt voor teams waarvan de questionnaires via veel verschillende externe portals binnenkomen.
SecurityPal, het meest geschikt voor teams die liever het resultaat inkopen dan de software zelf beheren.
1up, het meest geschikt voor kleine teams met een strikt maandelijks budgetplafond en weinig questionnaires.
AutoRFP.ai, het meest geschikt voor een gemengde wachtrij met security questionnaires, DDQ's en RFP's tegen een gepubliceerde prijs.
Loopio, het meest geschikt voor salesgestuurde teams waarin iemand de contentbibliotheek blijft beheren.
Responsive, het meest geschikt voor grootschalige responseprocessen met uitgebreide goedkeuringsketens.
Whistic, het meest geschikt voor teams die beoordelingen zowel beantwoorden als versturen.
Een security questionnaire is een verklaring over uw eigen beveiligingsniveau, die aan honderden klanten wordt verstrekt en tijdens een incident opnieuw wordt gelezen. Daardoor is herleidbaarheid het doorslaggevende criterium: een antwoord dat u niet kunt herleiden tot een goedgekeurde bron en een met naam genoemde goedkeurder vormt een risico, ongeacht hoe vlot het is opgesteld. We hebben in september 2026 alle achttien prijspagina's bekeken: zeven publiceren een prijs op hun eigen site, een achtste uitsluitend via AWS Marketplace en negen rekenen af op basis van het aantal questionnaires in plaats van het aantal gebruikers. Het aantal questionnaires dat u per jaar beantwoordt, bepaalt dus uw shortlist.
Belangrijkste conclusies
Slechts 7 van de 18 tools publiceren een prijs op hun eigen website. Een achtste, Vanta, publiceert nergens prijzen op vanta.com, maar vermeldt beide questionnairemodules op AWS Marketplace voor $ 10.000 per jaar voor 144 questionnaires en $ 16.000 voor 288 (bron: Vanta op AWS Marketplace, geraadpleegd in september 2026). Ondoorzichtige prijzen zijn in deze categorie de norm, niet de uitzondering. De vermeldingen op marktplaatsen maken een deel ervan wel inzichtelijk.
Negen van de 18 rekenen af per questionnaire, credit, project, beoordeling of transactie, in plaats van per gebruiker. Bepaal uw jaarlijkse aantal questionnaires voordat u een shortlist opstelt, want dat aantal bepaalt zowel de geschiktheid als de kosten.
Bij twaalf questionnaires per jaar kost één beantwoorde questionnaire op basis van gepubliceerde prijzen tussen $ 300 en € 2.500. Voor hetzelfde werk is dat een verschil van ongeveer acht keer. Het laagste tarief in deze vergelijking geldt juist niet bij een laag volume: bij Vanta betaalt u $ 69 per questionnaire zodra u de bundel van 144 questionnaires volledig benut. Hoeveel van de bundel u gebruikt en voor hoeveel mensen u een licentie nodig hebt, bepaalt het tarief veel sterker dan de geadverteerde prijs.
De nauwkeurigheidspercentages van 95% en 96% die in veel geciteerde gidsen binnen deze categorie worden herhaald, zijn afkomstig uit marketing van leveranciers. Geen van deze cijfers is onafhankelijk getoetst, ook de cijfers over ons niet.
Drata beëindigde op 30 april 2026 de eigen bèta van Security Questionnaire Automation en verwees gebruikers naar SafeBase. Neem naast functionaliteiten ook de duurzaamheid van het product mee in uw beoordeling.
Een trustcenter is de goedkopere helft van dit probleem. Publicatie van een CAIQ in het CSA STAR Registry kost niets per questionnaire en voorkomt beoordelingen die u anders zou moeten beantwoorden.
Waarom zijn de gebruikelijke criteria voor security-questionnaire-software niet de juiste?
De veelgeciteerde gidsen in deze categorie rangschikken tools op basis van de geclaimde nauwkeurigheid van antwoorden. De meest geciteerde daarvan, de lijst van ComplyJet, noemt openlijk eerst nauwkeurigheid en het percentage hallucinaties als criteria en vermeldt vervolgens cijfers van 95% en 96% en een percentage hallucinaties van minder dan 0,01%. Die cijfers zijn afkomstig uit marketing van leveranciers. Geen enkele onafhankelijke instantie toetst ze, geen twee leveranciers meten ze aan de hand van dezelfde reeks vragen en geen enkel cijfer kan door een lezer worden gereproduceerd. Rangschikken op basis van een niet-weerlegbaar cijfer is geen beoordeling, maar herhaling.
Het is de moeite waard om te benoemen wat het onafhankelijke onderzoek daadwerkelijk bestudeert. Dat onderzoek bestaat namelijk wel, maar geen van de door ons beoordeelde gidsen verwijst ernaar. RAG voor effectieve automatisering van security questionnaires in de toeleveringsketen (Reza en anderen, arXiv-preprint, december 2024) ontwikkelt een systeem met de naam QuestSecure en concludeert dat de kwaliteit van responses verbetert wanneer de gegenereerde antwoorden worden gebaseerd op een retrieval-laag met de eigen documenten van de organisatie. Dat is beperkter dan het betoog in deze gids, en het is belangrijk om daar duidelijk over te zijn: het artikel onderbouwt retrieval grounding, niet de registratie van goedkeuringen waarop we verderop rangschikken. Het toont aan dat de relevante variabele om te testen de herkomst van een antwoord is. Die kunt u tijdens een demo controleren, in tegenstelling tot een betrouwbaarheidspercentage.
De tweede gewoonte is de omvang van de contentbibliotheek meten. Een grote contentbibliotheek met eerdere antwoorden is alleen waardevol als u weet welke items nog kloppen. Een security questionnaire beantwoordt u op basis van de actuele situatie rond beheersmaatregelen die veranderen: een encryptiestandaard, een lijst met subverwerkers, een bewaartermijn, een datum van een penetratietest. Een grote hoeveelheid zonder vervaldatums maakt een verouderd antwoord makkelijker vindbaar, niet moeilijker.
Er is nog een derde punt dat deze gidsen niet noemen. Producten in deze categorie worden binnen een normale contractduur ontwikkeld, overgenomen en uitgefaseerd. Drata bood zijn eigen Security Questionnaire Automation als bèta aan en heeft deze vervolgens op 30 april 2026 uitgefaseerd, waarbij klanten werden overgezet naar AI Questionnaire Assistance binnen SafeBase, het trustcenterbedrijf dat Drata in februari 2025 had overgenomen. Klanten die op basis van een functievergelijking voor dat product hadden gekozen, moesten alsnog migreren.
Deze gids beoordeelt daarom wat tegen alle drie de problemen bestand is. Kan het platform voor elk antwoord de goedgekeurde bron tonen waaruit het afkomstig is, plus de persoon die het heeft goedgekeurd? Heeft content een vervaldatum, zodat een gewijzigde beheersmaatregel vóór hergebruik aan het licht komt en niet pas nadat een klant er vragen over stelt? En kunt u uw goedgekeurde reeks antwoorden meenemen naar een ander product als het huidige product wordt uitgefaseerd? Dit kunt u tijdens een demo met uw eigen questionnaire controleren. Dat geldt niet voor een nauwkeurigheidspercentage.
Hoe hebben we deze tools beoordeeld?
Zes gewogen criteria, plus twee die we tijdens demo’s bekijken maar niet beoordelen. We publiceren de wegingen zodat u kunt zien waarop deze rangschikking is gericht, niet om de uitkomst opnieuw te berekenen. We publiceren geen scorekaart per tool, dus beschouw de wegingen als een weergave van onze prioriteiten en niet als een formule die u opnieuw kunt toepassen. De weging is een keuze en de juiste voor deze opzet, omdat een antwoord op een security questionnaire tijdens contractbesprekingen en na incidenten aan u wordt voorgehouden, terwijl dat bij een antwoord op een RFP zelden gebeurt.
| Criterium | Weging | Waarom dit belangrijk is voor dit format | Zo test u het in een demo |
|---|---|---|---|
| Herkomst van het antwoord | 25% | Het antwoord is een verklaring over uw beveiligingsniveau waarop tijdens contractbesprekingen en incidenten wordt teruggegrepen | Vraag naar de volledige historie van één antwoord, niet van een project: bron, versie, goedkeurder, datum |
| Actualiteit van bewijs en content | 20% | SOC 2-rapporten bestrijken een periode, certificaten verlopen en penetratietests hebben een datum | Laad een beleid met een verstreken vervaldatum en controleer of de tool hergebruik blokkeert of markeert |
| Ondersteunde formaten en portals | 20% | Veel beoordelingen komen binnen via een klantportaal, zonder dat er iets te downloaden is | Draag uw lastigste questionnaire over: een Excel-bestand met meerdere tabbladen en keuzelijsten, of een link naar een live portal |
| Kostenstructuur en transparantie | 15% | De factureringseenheid, niet de geadverteerde prijs, bepaalt wat u betaalt | Laat het tarief voor overschrijding tot 150% van het inbegrepen volume schriftelijk vastleggen. Geen enkele leverancier hier publiceert dit tarief, ook wij niet |
| Reikwijdte buiten security questionnaires | 10% | Het beveiligingsgedeelte van een DDQ, aanbesteding en RFP vraagt om dezelfde informatie | Vraag of één goedgekeurd antwoord voor alle vier de formaten kan worden gebruikt zonder het te dupliceren |
| Gedrag bij niet-ondersteunde vragen | niet beoordeeld | Het gevaarlijke probleem is een aannemelijk antwoord op iets wat nooit in uw documentatie is behandeld | Neem een vraag op waarvan u weet dat uw content die niet kan beantwoorden en bekijk wat de tool oplevert |
| Vertrouwenscentrum | 10% | Door uw beveiligingsstatus te publiceren, vervallen questionnaires die u anders zou beantwoorden. Dat is de goedkopere helft van het probleem. | Vraag wat een klant volledig zelf kan regelen zonder contact met u op te nemen |
| Duurzaamheid van product en leverancier | niet beoordeeld | Een product dat tijdens uw contractperiode wordt uitgefaseerd of geherpositioneerd, kost meer dan welk ontbrekend onderdeel ook. En in deze categorie is dat al eens gebeurd. | Vraag hoelang het questionnaire-product onder de huidige naam en eigenaar wordt geleverd, en wat er met uw antwoordenset gebeurt als het uit de markt wordt genomen |
Twee van de zes wegingen werken in ons nadeel: met 20% is portaalondersteuning een criterium waarop we verliezen. De trust centre staat überhaupt in de lijst, met 10%, omdat dit de goedkopere helft van het probleem is en wij er geen aanbieden. De weging van 15% voor kostentransparantie is geen concessie, want wij behoren tot de zeven die hun prijzen publiceren en elf van de achttien scoren hierop niets.
Duurzaamheid is de lastigere erkenning. Deze gids stelt drie keer dat de duurzaamheid van een product deel moet uitmaken van uw beoordeling, maar kent er vervolgens geen score aan toe, omdat er geen maatstaf voor bestaat die we bij de bron konden verifiëren. Een leverancier beoordelen op hoe lang die zal blijven bestaan, zou dezelfde niet-weerlegbare redenering zijn die we bij de nauwkeurigheidspercentages bekritiseren. Daarom staat duurzaamheid zonder score in de tabel. De eerlijke toelichting is dat we op basis van het beschikbare bewijs als laatste zouden eindigen: wij zijn het jongste product in deze rangschikking.
Security-questionnaire-software in één oogopslag: alle 18 tools vergeleken
| Tool | Gepubliceerde prijs | Factureringseenheid | Trustcentrum inbegrepen | Herkomst van antwoorden |
|---|---|---|---|---|
| SEQUESTO aOS | € 750/maand Team, € 2.500/maand Scale | Gebruikers (3 en 15 inbegrepen, € 200 per gebruiker per maand daarboven), plus AI-capaciteit op basis van verbruik | Nee | Bronvermelding naar goedgekeurde bron plus vastgelegde goedkeuring |
| Conveyor | Business vanaf $ 9.600/jaar | Credits (100 trustcentrum, 20 questionnaire) | Ja | Antwoorden met bronvermelding, controle vóór verzending |
| SafeBase van Drata | Niet gepubliceerd | Niveau (Foundation, Advanced, Enterprise) | Ja | Antwoorden op basis van content uit het trustcenter, beoordeeld in het product |
| Vanta questionnaire-automatisering | € 10.000/jaar (144) of € 16.000/jaar (288), AWS Marketplace | Questionnaires per jaar (144 of 288) | Ja | Opstellen, delegeren aan expert, goedkeuren vóór verzending |
| HyperComply | Niet gepubliceerd | Niet gepubliceerd | Ja (Trust Pages) | Controleren vóór verzending |
| Skypher | Niet gepubliceerd | Niet gepubliceerd | Ja | Betrouwbaarheidsscores, controle vóór verzending |
| SecurityPal | Niet gepubliceerd | Inzet van managed services | Nee | Beoordeling door menselijke experts als dienst |
| 1up | Gratis versie; MCP voor $ 50/maand; Starter vanaf $ 300/maand | Questionnaires per maand (1 bij Starter, 6 bij Plus) | Nee | Controleren vóór verzending |
| AutoRFP.ai | $ 899/maand Scale, $ 1.299/maand Accelerate | Projecten per jaar (24 of 50) | Nee | Antwoorden met bronvermelding, beoordelingsketens |
| Loopio | Niet gepubliceerd | Gebruikers en pakket | Nee | Beoordelingen in meerdere stappen bij hogere abonnementen |
| Responsive | Vanaf $ 10.000 Emerging | Pakket en gebruikers | Nee | Configureerbare goedkeuringsworkflows |
| Tribble | € 30.000/jaar offerteautomatisering | Projecten (50 per jaar, vanaf $ 600 per project) | Nee | Conceptantwoorden met bronvermelding, routering naar experts |
| Whistic | Niet gepubliceerd | Beoordelingen (25 bij Core, 125 extra bij Assess+) | Ja | Responses uit de knowledge base, controleren vóór publicatie |
| Arphie | Niet gepubliceerd | Gelijktijdige projecten | Nee | Controleren vóór verzending |
| SiftHub | Niet gepubliceerd | Verbruikte transacties | Nee | Controleren vóór verzending |
| Inventive AI | Niet gepubliceerd | Aantal questionnaires en RFP's | Nee | Controleren vóór verzending |
| Vendict | Niet gepubliceerd | Niet gepubliceerd | Nee | Controleren vóór verzending |
| RocketDocs | Vanaf $ 18.500/jaar | Actieve teamgrootte en modules, niet het aantal gebruikers | Nee | Controleren vóór verzending |
Twee zaken vallen op in die tabel. Beide zijn gebaseerd op het lezen van alle achttien prijspagina’s in september 2026, niet op marketingclaims. Zeven van de achttien publiceren een prijs op hun eigen website, een achtste vermeldt alleen een prijs op AWS Marketplace en negen rekenen af per questionnaire, credit, project, beoordeling of transactie in plaats van per gebruiker. Als u uw jaarlijkse aantal questionnaires niet hebt geteld, kunt u de prijs voor deze categorie niet bepalen.
Wat kost één ingevulde security questionnaire werkelijk?
Omdat de meeste aanbieders in deze categorie per questionnaire, credit of project factureren, leveren een gepubliceerde prijs en een gepubliceerd volume iets op wat geen van de door ons beoordeelde gidsen berekent: de kosten van één beantwoorde questionnaire. Elk bedrag is de gepubliceerde jaarprijs van die leverancier, gedeeld door het aantal questionnaires dat u daadwerkelijk beantwoordt, gecontroleerd in september 2026. Twee kanttekeningen vooraf. De bedragen zijn niet omgerekend naar één valuta. Een rij in euro’s en een aangrenzende rij in dollars worden dus niet onderling gerangschikt. Bovendien staat een eenheid niet bij elke leverancier voor hetzelfde: AutoRFP.ai en Tribble tellen een project dat een RFP kan zijn, Conveyor telt een credit en Whistic een beoordeling. Zowel een SIG met 400 vragen als een spreadsheet met 30 vragen verbruikt één eenheid.
| Tool en abonnement | Gepubliceerde jaarlijkse kosten | Wat u daadwerkelijk beperkt | Bij 12 per jaar | Bij 20 per jaar | Bij 50 per jaar | Bij 144 per jaar |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1up Starter | $ 3.600 | 12 questionnaires per jaar | $ 300 | Boven de limiet | Boven de limiet | Boven de limiet |
| SEQUESTO aOS Team, 3 gebruikers | € 9.000 | 3 gebruikers, daarna € 200 per gebruiker per maand; AI-capaciteit wordt per niveau gemeten | € 750 | € 450 | € 180 | € 63 |
| Conveyor Business | $ 9.600 | 20 questionnairecredits, periode nooit vermeld | $ 800 | $ 480 | $ 192 per maand boven de limiet bij jaarlijkse betaling | $ 67 per maand boven de limiet bij jaarlijkse facturering |
| Vanta questionnaire-automatisering | $ 10.000 | 144 questionnaires per jaar | $833 | $ 500 | $ 200 | $ 69 |
| AutoRFP.ai Scale | $ 10.788 | 24 projecten per jaar, onbeperkt aantal gebruikers | $ 899 | $ 539 | Boven de limiet | Boven de limiet |
| 1up Plus | € 10.800 | 72 questionnaires per jaar | $ 900 | $ 540 | $216 | Boven de toegestane limiet |
| AutoRFP.ai Accelerate | $ 15.588 | 50 projecten per jaar, onbeperkt aantal gebruikers | € 1.299 | $779 | $ 312 | Boven de limiet |
| Vanta Advanced | $ 16.000 | 288 questionnaires per jaar | $ 1.333 | $ 800 | $ 320 | $111 |
| SEQUESTO aOS Team, 6 gebruikers | € 16.200 | 6 gebruikers; AI-capaciteit gemeten per niveau | € 1.350 | € 810 | € 324 | € 113 |
| RocketDocs | Vanaf $ 18.500 | Geen gepubliceerde limiet voor questionnaires, niet per gebruiker | € 1.542 | $ 925 | $ 370 | $ 128 |
| SEQUESTO aOS Scale, 15 gebruikers | € 30.000 | 15 gebruikers, daarna € 200 per gebruiker per maand; AI-capaciteit op basis van verbruik | € 2.500 | € 1.500 | € 600 | € 208 |
| Tribble | $ 30.000 | 50 projecten per jaar, onbeperkt aantal reviewers | $ 2.500 | $ 1.500 | $ 600 | Boven de toegestane limiet |
Vier conclusies, en geen daarvan luidt dat wij het goedkoopst zijn. Ten eerste is geen enkel abonnement bij elk volume het goedkoopst, omdat elk abonnement alleen binnen de eigen limiet het goedkoopst is: 1up Starter heeft bij twaalf per jaar het laagste tarief in de tabel, namelijk $ 300, maar de limiet is niet toereikend voor twintig. Ten tweede geldt het geadverteerde tarief van een abonnement met een limiet alleen wanneer die limiet volledig wordt benut. AutoRFP.ai Accelerate kost daardoor $ 312 per questionnaire bij 50 projecten, maar $ 779 bij 20.
Ten derde moet onze eigen rij twee keer worden gelezen, en daarom staat die er twee keer in. We stellen geen maximum aan questionnaires, waardoor € 180 bij vijftig per jaar het laagste bedrag in de tabel lijkt. Dat geldt alleen voor een team van drie, want volgens onze prijsstelling is een gebruiker iedereen die inlogt, “of het nu een bid manager is die een project coördineert of een Subject Matter Expert die bijdraagt aan een response” (bron: sequesto.com/pricing, geraadpleegd in september 2026). Deze gids adviseert u om verantwoordelijken aan te wijzen voor encryptie, bedrijfscontinuïteit en alles wat met AI te maken heeft. Elk van hen heeft een licentie van € 200 per maand nodig. Met zes gebruikers kost ons Team-abonnement € 16.200 per jaar en € 324 per questionnaire bij vijftig, meer dan 1up Plus met $ 216 en Vanta met $ 200. De meeste andere aanbieders brengen licenties anders in rekening: Conveyor, AutoRFP.ai en Tribble bieden allemaal een onbeperkt aantal gebruikers, waardoor een groter reviewteam hun niets extra kost en bij ons per extra gebruiker € 2.400 per jaar.
Ten vierde zijn de plannen met een limiet bij volledige benutting duidelijk voordeliger. Vanta kost $ 69 per questionnaire bij 144 en $ 111 bij 288 met Advanced. Dat is het laagste tarief in deze tabel, ongeveer een derde van ons gunstigste bedrag. Bij een maandelijkse interpretatie van de credits zou Conveyor $ 67 kosten. Als uw volume een ruime limiet daadwerkelijk volledig benut, past onze structuur zonder limiet niet en is een van die opties voordeliger.
Het cijfer dat bijna niemand publiceert, is het tarief voor extra gebruik zodra u een limiet overschrijdt. Geen van de achttien vermeldt wat de eenentwintigste questionnaire kost bij een abonnement waarin er twintig zijn inbegrepen. Twee publiceren een vorm van gebruikstarief: 1up brengt voor questionnaire-automatisering via zijn MCP-server $ 0,05 per beantwoorde vraag in rekening, en wij publiceren aanvullingen op de AI-capaciteit voor € 50 per 1.000 credits (bron: sequesto.com/pricing, geraadpleegd in september 2026). Geen van beide is een tarief voor gebruik boven de limiet van een questionnairebundel. Voor elke tool hier die een begrensde bundel verkoopt, bepaalt juist dat niet-gepubliceerde tarief uw werkelijke jaarlijkse kosten.
Welke security-questionnaire-tool past bij welk team?
| Als u... | Begin met | De eerlijke afweging |
|---|---|---|
| Een in de EU of het VK gereguleerde onderneming die antwoorden tegenover een toezichthouder moet kunnen onderbouwen | SEQUESTO aOS | Een nieuwere speler dan de suites die al tien jaar bestaan, met aanzienlijk minder gepubliceerde reviews |
| Een SaaS-bedrijf waarvan de beoordelingen vóór de verkoop binnenkomen en dat ook een trustcenter wil | Transportband | Op basis van credits, waardoor een piek in het aantal questionnaires halverwege het jaar meer kost |
| Voert u uw complianceprogramma al uit in Drata | SafeBase van Drata | Geen gepubliceerde prijs, en Drata heeft al eerder een questionnaire-product op dit gebied uitgefaseerd |
| Uw SOC 2- en ISO 27001-bewijsstukken staan al in Vanta | Vanta questionnaire-automatisering | Beperkt tot 144 of 288 questionnaires per jaar. Deze limiet vormt de productgrens. |
| Een tweekoppig securityteam dat verdrinkt in questionnaires in portals | HyperComply of Skypher | Geen van beide publiceert prijzen, dus voor budgettering is eerst een verkoopgesprek nodig |
| Bereid om het werk uit te besteden in plaats van zelf een tool te gebruiken | SecurityPal | U koopt een operationele dienst, geen software, dus de kosten dalen niet naarmate uw team meer ervaring opdoet |
| Een startup met een harde bovengrens van minder dan $ 500 per maand | 1up | Starter kost $ 300 per maand en omvat één questionnaire per maand. Bij een hoger volume hebt u het Plus-abonnement van $ 900 nodig. |
| Security questionnaires beantwoorden naast DDQ's, aanbestedingen en RFP's | SEQUESTO aOS of AutoRFP.ai | AutoRFP is beperkt tot een aantal projecten per jaar; onze oplossing kost meer dan een point solution voor één formaat |
| Een groot team met een formele offertefunctie en een uitgebreid goedkeuringsproces | Responsive of Loopio | Geen van beide is in de EU gevestigd (Responsive in de VS, Loopio in Canada) en geen van beide vermeldt een hostingregio binnen de EU |
| Beoordelingen beantwoorden van klanten die zelf al Whistic gebruiken | Whistic | Van meet af aan tweezijdig, waardoor de kant die antwoordt minder uitgebreid is dan bij een specialist als Conveyor |
Wat is software voor de automatisering van security questionnaires?
De software verwerkt een binnenkomende security review, ongeacht het formaat, stelt antwoorden op vanuit een knowledge base met uw goedgekeurde securitycontent, stuurt onopgeloste punten door naar de verantwoordelijke voor die beheersmaatregel, legt de goedkeuring vast en retourneert het bestand in het door de klant gevraagde formaat. De terugkerende raamwerken waarop de software is ingericht, zijn de SIG-vragenlijst van Shared Assessments, de CAIQ van de Cloud Security Alliance, de VSA-questionnaire en de vele maatwerkquestionnaires die grote ondernemingen zelf opstellen.
Een trustcenter is het aangrenzende product en werkt andersom: u publiceert uw beveiligingsstatus, certificeringen en documenten op een afgeschermde pagina, zodat de klant zichzelf kan bedienen. De twee horen bij elkaar, omdat het trustcenter voorkomt dat u questionnaires ontvangt die niet nodig zijn. Conveyor, SafeBase, Vanta, HyperComply, Skypher en Whistic bieden beide. SEQUESTO, AutoRFP.ai, Loopio en Responsive bieden geen trustcenter en beantwoorden de questionnaires die binnenkomen.
Deze gids behandelt alleen de kant die questionnaires beantwoordt. Als het uw taak is questionnaires naar uw eigen leveranciers te sturen en de ontvangen antwoorden te beoordelen, valt dat onder risicomanagement voor derden. Dat is een andere categorie met andere marktleiders, en Whistic is de enige tool hier die beide daadwerkelijk doet.
Welk type security-questionnaire-tool heeft u echt nodig?
De achttien tools hier vormen niet één categorie. Het verkeerde type kiezen kost meer tijd dan het verkeerde product binnen het juiste type kiezen. Ze vallen uiteen in drie categorieën.
Native in het complianceplatform. Questionnaire-automatisering gekoppeld aan het platform waarin uw bewijsmateriaal voor SOC 2 of ISO 27001 al is opgeslagen. Antwoorden worden daardoor gegenereerd op basis van controlegegevens die per definitie actueel zijn. Vanta en SafeBase van Drata. Omdat het bewijsmateriaal al aanwezig is, vervalt de grootste implementatiekostenpost in deze categorie. Als u nog geen klant bent, is de meerwaarde aanzienlijk kleiner.
Speciaal ontwikkelde tools voor questionnaires en trustcenters. Uitsluitend ontwikkeld voor inkomende security reviews. Meestal combineren ze een trustcenter dat questionnaires afvangt met automatisering die de overige vragen beantwoordt. Conveyor, HyperComply, Skypher, Whistic en Vendict, plus SecurityPal als managed-servicevariant. Deze tools passen bij een team waarin security reviews een eigen werkstroom met een verantwoordelijke vormen.
Responseplatforms voor meerdere formaten. Eén beheerde set antwoorden voor security questionnaires, DDQ's, aanbestedingen en RFP's. De SEQUESTO aOS, AutoRFP.ai, Loopio, Responsive, Tribble, RocketDocs, Arphie, SiftHub, Inventive AI en 1up. U kiest hiervoor wanneer de security questionnaire één van meerdere wachtrijen is en het onderhouden van vier afzonderlijke bibliotheken het werkelijke probleem vormt. De afweging is duidelijk en zichtbaar in de vergelijkingstabel: de beveiligingsspecifieke diepgang is doorgaans beperkter dan bij de tweede groep. Geen van deze tien biedt een trustcenter, dus geen ervan vermindert het aantal binnenkomende questionnaires.
De drie vormen doorstaan de tijd elk anders. Dat is het duurzaamheidsaspect waarop deze gids steeds terugkomt. Een questionnairefunctie binnen een groter platform loopt de grootste kans om te worden geherpositioneerd of stopgezet, zoals met Drata's eigen bèta gebeurde. Een speciaal ontwikkelde tool loopt de grootste kans om te worden overgenomen. Een multiformatplatform brengt het minste productrisico en het meeste integratiewerk met zich mee. Als u meerdere formaten beantwoordt, laten onze oplossing voor questionnaire-automatisering en oplossing voor DDQ-automatisering zien hoe één goedgekeurde set antwoorden voor al deze formaten kan worden gebruikt.
Welke tools vullen portals in plaats van spreadsheets?
Een groot deel van de security reviews komt tegenwoordig binnen via het eigen portaal van de klant of een risicoplatform van een derde partij, zonder spreadsheet om te downloaden. Juist hierin verschillen de tools wezenlijk en zijn ze specifiek genoeg om te vergelijken.
| Tool | Ondersteuning voor genoemde portals | Ondersteunde formaten | Browserextensie |
|---|---|---|---|
| Skypher | Meer dan 40 platforms voor derdenrisico, waaronder OneTrust, ServiceNow en CyberGRX | Excel, PDF, Google Sheets, klantportalen | Ja |
| AutoRFP.ai | OneTrust, UpGuard, Drata, Vanta, SAP Ariba, Risk Ledger, Panorays | Excel, Word, PDF, webportalen | Ja |
| Vanta | Portalen van derden, plus intake via Salesforce, Jira, Slack en het trustcenter | Spreadsheet, DOCX, PDF, portal | Niet vermeld |
| 1up | Elk webportaal, via de extensie | Excel, Word, PDF | Ja |
| Transportband | Niet openbaar gespecificeerd; de Conveyor Agent werkt in ticketingsystemen, CRM, Slack en AI-assistenten | Vermeldt elk formaat bij import | Ja |
| SEQUESTO aOS | Niet openbaar vermeld | Excel, Word, PDF en andere bestandstypen | Nee |
Gebruik dit als filter voor uw shortlist. Als de meeste van uw beoordelingen via portals binnenkomen, zijn Skypher en AutoRFP.ai de twee tools die aangeven welke portals ze ondersteunen. Bij een tool zonder integraties of extensie moet iemand antwoorden handmatig overnemen. Dit is de duidelijkste tekortkoming van ons eigen product.
Wat geldt als een AI-agent voor security questionnaires?
Elke tool hier brengt een agent op de markt, waardoor het woord niets meer zegt. Wat agentic wordt genoemd, is meestal niet meer dan een eerste concept: het product leest de questionnaire, genereert per rij een antwoord en stopt.
Drie gedragingen onderscheiden de agents die deze naam verdienen. Alle drie zijn in een demo te controleren, in plaats van af te leiden uit een datasheet. Is de agent beperkt tot goedgekeurde content, zodat deze niet vanuit het basismodel kan antwoorden als uw documentatie geen uitsluitsel geeft? Vermeldt de agent bij elk afzonderlijk antwoord de specifieke bron en versie waarop het conceptantwoord is gebaseerd? En als een antwoord niet kan worden onderbouwd, stuurt de agent de vraag dan door naar een aangewezen eigenaar in plaats van een aannemelijk antwoord te produceren? Het derde punt is in dit format het belangrijkst. Het gevaar bij een security questionnaire is namelijk niet een leeg veld, maar een zelfverzekerd antwoord op een vraag die nooit door uw beheersmaatregelen is afgedekt.
Volgens die toets zijn de tools die conceptantwoorden met bronvermelding en een escalatiepad opleveren: SEQUESTO aOS, waarin James concepten opstelt op basis van vooraf goedgekeurde Knowledge Hub-content, waarbij elke opvraging, elk concept en elke goedkeuring wordt vastgelegd. James voert uit, terwijl het team beslist en goedkeurt. Ook Conveyor, AutoRFP.ai, Skypher en Tribble voldoen hieraan. Ze vermelden allemaal de bron van een gegenereerd antwoord en vereisen controle vóór verzending. Vanta en SafeBase bereiken hetzelfde vanuit de andere richting. Ze genereren antwoorden op basis van compliancebewijs en actuele content uit het trustcenter. SecurityPal is de uitzondering die het vermelden waard is: het escalatiepad bestaat uit een bemand operationscenter in plaats van software.
De nauwkeurigheidspercentages die aan deze agents worden toegeschreven, ook aan die van ons, zijn geen manier om ze van elkaar te onderscheiden. Geen ervan is onafhankelijk getest, en het onafhankelijke onderzoek naar dit probleem meet in plaats daarvan de onderbouwing van opgehaalde informatie.
Welk belang hebben wij bij deze ranglijst?
SEQUESTO maakt een van de producten in de onderstaande ranglijst, en dat product staat op de eerste plaats. Houd daar rekening mee wanneer u de rest van deze pagina leest. Daarom leggen we uit wat we hebben gedaan om dit controleerbaar te maken, in plaats van u te vragen ons op ons woord te geloven.
Elke prijs is hier herleidbaar: onderaan dit artikel staat voor elke leverancier de prijspagina met URL vermeld, voor Vanta via de vermelding op AWS Marketplace. Zo kunt u elk bedrag controleren, ook dat van ons. Bij onze eigen vermelding noemen we de beperkingen zoals ze zijn: geen trustcenter, geen invulling van portals van derden en veel minder ervaring dan de suites die al tien jaar bestaan. Als een concurrent voor een segment de betere keuze is, staat dat met naam vermeld in de routeringstabel.
De 12 beste tools voor security-questionnaire-automatisering voor responsteams
1. SEQUESTO aOS: het meest geschikt voor gereguleerde Europese teams
Wat het is. SEQUESTO aOS is een agentic Operating System voor security questionnaires, DDQ's, PQQ's, RFP's en aanbestedingen binnen één beheerste omgeving. De agents, die in het product James heten, stellen conceptantwoorden op met vooraf goedgekeurde content uit de Knowledge Hub, inclusief bronvermeldingen en inzicht in de antwoordlogica. Vervolgens sturen ze de conceptantwoorden naar aangewezen reviewers voordat er iets naar buiten gaat. James voert uit, het team beslist en keurt goed. Op de pagina over de oplossing voor automatisering van security questionnaires wordt het governancemodel beschreven. De use case voor het beantwoorden van security questionnaires doorloopt een volledige cyclus.
Prijzen. Team kost € 750 per maand en Scale € 2.500 per maand. Beide worden jaarlijks gefactureerd en omvatten respectievelijk 3 en 15 gebruikers. Extra gebruikers kosten € 200 per maand. Dit zijn de tarieven bij jaarlijkse facturering; maandelijkse facturering kost 17% meer. Enterprise is een jaarlijks contract op maat met een onbeperkt aantal gebruikers, SSO en een auditgeschiedenis van documenten. Security-questionnaire-automatisering is inbegrepen in elk pakket en wordt niet als module verkocht (bron: sequesto.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Elke actie van een AI-agent, elke opgehaalde bron, elk concept en elke goedkeuring wordt volledig vastgelegd. De bewaartermijn kan worden afgestemd op een specifieke wettelijke verplichting, zodat de herkomst van een antwoord kan worden gereconstrueerd in plaats van alleen te worden beweerd.
Meldingen over verouderde content en actualisatieverzoeken wijzen de aangewezen eigenaar vóór hergebruik op een verlopen certificaat of vervangen beleid. De melding is automatisch; de eigenaar beslist of de content wordt ingetrokken of geactualiseerd.
Eén goedgekeurde antwoordenset is bruikbaar voor security questionnaires, DDQ's, aanbestedingen en RFP's, in meer dan 30 talen binnen elk pakket, met Europese hosting, configureerbare bewaartermijnen en Private Cloud bij Enterprise voor vereisten rond datasoevereiniteit (bron: sequesto.com/pricing, geraadpleegd in september 2026). AutoRFP.ai is de andere hier beoordeelde tool die een specifieke EU-hostingregio vermeldt.
Waar het tekortschiet.
Een nieuwere speler dan de suites die al tien jaar bestaan, met veel minder gepubliceerde reviews. In een inkoopproces waarin de aanwezigheid bij analisten meetelt, levert dit een lagere score op. De vraag over de bestendigheid van Drata die deze gids opwerpt, geldt ook voor een jonge leverancier, maar dan vanuit het tegenovergestelde perspectief.
Geen trust center, dus niets houdt hier een questionnaire tegen voordat die binnenkomt. Als dat uw prioriteit is, begin dan met Conveyor of SafeBase.
Wij vullen geen portals van derden in. Als een beoordeling volledig in OneTrust of Ariba plaatsvindt en er niets kan worden geëxporteerd, vermelden Skypher en AutoRFP.ai ondersteuning voor portals. Wij doen dat niet.
Boven 3 gebruikers bij Team en 15 bij Scale wordt per gebruiker € 200 per maand in rekening gebracht. Dat is een onhandige structuur voor het crossfunctionele beoordelaarsmodel dat deze gids aanbeveelt (bron: sequesto.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Voor wie het geschikt is. Teams in de EU en het VK, met name in gereguleerde sectoren, die hun antwoorden over beveiliging later moeten kunnen onderbouwen en vanuit dezelfde content meerdere responseformaten beantwoorden.
2. Conveyor: het meest geschikt voor een gepubliceerde prijs die beide kanten dekt
Wat het is. Conveyor combineert een trust centre met questionnaire-automatisering. Het genereert antwoorden met bronvermelding voor spreadsheets, documenten en portals, die een beoordelaar vóór verzending kan goedkeuren. Het is een van de weinige tools in deze categorie die de instapprijs publiceert.
Prijzen. Een gratis pakket biedt 10 trustcentrecredits per maand en geen questionnaire-automatisering. Business begint bij $ 9.600 per jaar, met een onbeperkt aantal gebruikers, 100 trustcentrecredits, 20 questionnairecredits en 10 RFP-projecten. De prijs is gebaseerd op gebruik en niet op het aantal gebruikers. Wat de pagina niet vermeldt, is voor welke periode die Business-credits gelden: bij het gratis pakket staat dat de credits per maand gelden, maar bij de Business-tegoeden ontbreekt elke periodeaanduiding (bron: conveyor.com/pricing, geraadpleegd in september 2026). Dat is belangrijker dan het lijkt, want het maakt het verschil tussen 20 questionnaires per jaar en 240.
Waar het sterk in is.
Een gepubliceerde instapprijs van $ 9.600 per jaar met een onbeperkt aantal gebruikers, waardoor dit de eenvoudigste tool in de categorie is om zonder verkoopgesprek te budgetteren (bron: conveyor.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Trustcenter en questionnaire-automatisering in één product, zodat afgevangen en beantwoorde beoordelingen dezelfde content gebruiken.
Een gratis abonnement met 10 trustcentrecredits per maand, waarmee u het contentmodel daadwerkelijk kunt testen voordat u zich vastlegt. Questionnaire-automatisering is niet inbegrepen (bron: conveyor.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het tekortschiet.
Credits vormen de factureringseenheid. De 20 questionnaire-credits van het instapabonnement van $ 9.600 zijn dus de werkelijke capaciteitslimiet. Op de prijspagina staat niet of ze maandelijks of jaarlijks worden vernieuwd. Bij een jaarlijkse interpretatie dekt het abonnement 20 questionnaires; bij een maandelijkse interpretatie 240. Leg dit vóór ondertekening schriftelijk vast, want het verschil in kosten per questionnaire is een factor twaalf (bron: conveyor.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Geen gepubliceerde toezegging over dataopslag voor klanten in de EU. Voor een gereguleerde onderneming is dat een selectiecriterium, geen detail.
Voor wie het geschikt is. SaaS-bedrijven die al vóór de verkoop security reviews ontvangen en een trustcenter willen combineren met questionnaire-automatisering, met een prijs die vooraf inzichtelijk is.
3. SafeBase by Drata: het meest geschikt voor teams die Drata al gebruiken
Wat het is. SafeBase is een trustcenter met AI Questionnaire Assistance, dat conceptantwoorden opstelt op basis van de eigen inhoud van het trustcenter en eerdere responses, waarna deze in het product kunnen worden beoordeeld en goedgekeurd. Drata nam SafeBase over in een deal die in februari 2025 werd aangekondigd, en SafeBase is nu de oplossing voor het beantwoorden van questionnaires binnen het Drata-platform.
Prijzen. Drie niveaus: Foundation, Advanced en Enterprise. Voor geen van deze niveaus worden prijzen gepubliceerd. Ook de selfserviceprijzen van vóór de overname worden niet meer vermeld (bron: drata.com, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Als uw compliancebewijs al in Drata wordt gegenereerd en gemonitord, zijn de antwoorden gebaseerd op actuele content. Daarmee vervalt de grootste implementatiekostenpost in deze categorie.
Een volwassen trustcenter dat dit probleem aanpakt door het aantal questionnaires te verminderen in plaats van ze te verwerken, met interfaces in Teams en Slack zodat verzoeken worden afgehandeld waar ze binnenkomen.
Waar het tekortschiet.
Drata beëindigde op 30 april 2026 zijn eigen afzonderlijke bètaversie van Security Questionnaire Automation en verwees gebruikers hiernaartoe. Dat is een begrijpelijke consolidatie, maar het laat ook zien dat productlijnen in deze categorie niet altijd langer meegaan dan een contract.
Antwoorden worden gegenereerd op basis van de inhoud van het trustcenter. Het product is dus slechts zo goed als wat u daar hebt gepubliceerd. Een team met een beperkt gevuld trustcenter krijgt magere conceptantwoorden.
Voor geen enkel pakket zijn prijzen gepubliceerd, waardoor de kosten niet kunnen worden ingeschat zonder een verkooptraject.
De waarde hangt sterk samen met het gebruik van Drata voor compliance. Als zelfstandige oplossing is de businesscase minder sterk dan die van Conveyor.
Voor wie het geschikt is. Teams die Drata al gebruiken voor SOC 2 of ISO 27001 en het werk aan questionnaires aan hetzelfde bewijsmateriaal willen koppelen.
4. Vanta Questionnaire Automation: het meest geschikt voor teams waarvan het bewijsmateriaal in Vanta staat
Wat het is. De questionnaire-automatisering van Vanta neemt beoordelingen uit externe portals, spreadsheets, DOCX en PDF in, genereert een eerste concept, wijst openstaande vragen toe aan Subject Matter Experts en vereist goedkeuring voordat de ingevulde questionnaire wordt teruggestuurd. Het product is afzonderlijk verkrijgbaar of als add-on bij een bestaand Vanta-abonnement.
Prijzen. Op vanta.com zijn geen prijzen gepubliceerd, maar beide pakketten staan op AWS Marketplace: Questionnaire Automation omvat 144 questionnaires per jaar voor $ 10.000 en Questionnaire Automation Advanced 288 voor $ 16.000, elk met een contract van 12 maanden (bron: Vanta op AWS Marketplace, geraadpleegd in september 2026). Een Customer Trust Management-bundel die Trust Center Advanced combineert met Questionnaire Automation Advanced, staat vermeld voor $ 22.250 per jaar.
Waar het sterk in is.
De volumelimieten zijn duidelijk vermeld: 144 questionnaires per jaar en 288 in het Advanced-abonnement. Dat helpt bij het bepalen van de benodigde capaciteit (bron: Vanta op AWS Marketplace, geraadpleegd in september 2026).
Intake vanuit Salesforce, Jira, Slack of het trustcenter, waar questionnaires in de praktijk binnenkomen. Toewijzing aan een aangewezen expert en goedkeuring vóór verzending zijn in de flow ingebouwd.
Actief doorontwikkeld: in april 2026 integreerde Vanta de questionnairebibliotheek en zoekfunctionaliteit voor de knowledge base in de Vanta Agent. Daardoor is questionnairecontent toegankelijk via dezelfde assistent die compliancevragen beantwoordt (bron: vanta.com-productupdate, april 2026).
Waar het tekortschiet.
Op Vanta’s eigen website staat niets gepubliceerd. Een koper die er niet aan denkt AWS Marketplace te raadplegen, kan de omvang hiervan dus niet bepalen zonder een verkoopgesprek. De vermelding op de marketplace toont bovendien een openbare catalogusprijs en geen onderhandelde prijs.
De niveaus hanteren harde volumelimieten van 144 en 288 per jaar en er is geen tarief voor overschrijding gepubliceerd. Een team dat jaarlijks 300 questionnaires beantwoordt, past dus niet meer binnen het hoogste gepubliceerde niveau (bron: Vanta op AWS Marketplace, geraadpleegd in september 2026).
Het sterkst wanneer Vanta uw compliancebewijs al beheert. Als zelfstandige oplossing concurreert het op functies, in plaats van op de integratie die het echte voordeel vormt.
Voor wie het geschikt is. Teams die Vanta al gebruiken voor SOC 2 of ISO 27001 en waarvan het jaarlijkse aantal questionnaires ruim binnen 144 of 288 blijft.
5. HyperComply: het meest geschikt voor compacte securityteams
Wat het is. HyperComply combineert questionnaire-automatisering met Trust Pages en datarooms, met als doel security reviews snel bij een klein team weg te nemen. Het profileert zich met een doorlooptijd van één dag voor ingevulde questionnaires.
Prijzen. Er zijn geen prijzen gepubliceerd. De site verwijst naar een demo of een gesprek met sales (bron: hypercomply.com, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Trust Pages en datarooms naast het questionnairewerk, zodat documentverzoeken en questionnaires op één plek worden afgehandeld (bron: hypercomply.com, gecontroleerd in september 2026).
Duidelijk gericht op kleine securityteams en niet op offerteteams, wat blijkt uit de beperkte configuratie die het vereist.
Waar het tekortschiet.
Geen gepubliceerde prijs en geen gepubliceerde factureringseenheid, waardoor een kostenvergelijking met tools die deze wel publiceren niet mogelijk is.
De doorlooptijd van één dag is een claim van de leverancier zonder gepubliceerde onderbouwing. Test deze daarom tijdens een proefperiode met uw eigen questionnaires, in plaats van de claim als specificatie te beschouwen.
Voor wie het geschikt is. Securityteams van twee of drie personen die questionnaires willen laten afhandelen zonder een responseorganisatie op te zetten.
6. Skypher: het meest geschikt voor questionnaires die vooral via portals verlopen
Wat het is. Skypher neemt eerdere antwoorden, beleidsdocumenten en documentatie op in een knowledge base, stelt conceptresponses op met betrouwbaarheidsscores en exporteert deze naar Excel, PDF, Google Sheets of het portaal van de klant. Het biedt ook een trustcenter.
Prijzen. Er zijn geen prijzen gepubliceerd. De site verwijst naar een demo (bron: skypher.co, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Skypher vermeldt integraties met meer dan 40 platforms voor derdenrisico's, waaronder OneTrust, ServiceNow en CyberGRX, plus een browserextensie die in verschillende portals werkt. Wat betreft de expliciet genoemde portalondersteuning is Skypher de sterkste in deze groep (bron: skypher.co, geraadpleegd in september 2026).
Betrouwbaarheidsscores voor gegenereerde antwoorden geven een beoordelaar een startpunt, zodat die niet alles even grondig hoeft te lezen.
Een trustcenter is inbegrepen, zodat deflectie en beantwoording dezelfde content gebruiken.
Waar het tekortschiet.
Geen gepubliceerde prijs of factureringseenheid.
Nauwkeurigheid wordt als percentage gepresenteerd. Dat is dezelfde niet-verifieerbare claim die de rest van de categorie maakt en die geen rol zou moeten spelen bij een beslissing.
Voor wie het geschikt is. Teams die security reviews meestal via risicoportalen van klanten of derden ontvangen, in plaats van als bestanden.
7. SecurityPal: het meest geschikt als u het resultaat wilt inkopen in plaats van de tool
Wat het is. SecurityPal is een beheerde dienst in plaats van software die u zelf gebruikt. De Customer Assurance-dienst stuurt questionnaires door naar getrainde medewerkers in een bemand operationeel centrum. Menselijke experts beoordelen de antwoorden voordat u ze ontvangt. Voor het Concierge Prime-abonnement vermeldt het bedrijf een doorlooptijd van 12 uur.
Prijzen. Er zijn geen prijzen gepubliceerd en commercieel gaat het om dienstverlening in plaats van een abonnement (bron: securitypalhq.com, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
De menselijke beoordeling vormt de dienstverlening en is geen functie die u zelf moet configureren. Voor een team dat geen capaciteit heeft om een knowledge base op te bouwen, is dit de snelste route naar consistente antwoorden. SecurityPal vermeldt een bemand operations center en agents die zijn getraind op 2,5 miljoen beveiligingsvragen (bron: securitypalhq.com, geraadpleegd in september 2026).
SecurityPal vermeldt voor zijn Concierge Prime-niveau een doorlooptijd van 12 uur en agents die zijn getraind op 2,5 miljoen beveiligingsvragen (bron: securitypalhq.com, geraadpleegd in september 2026). Dit zijn claims van leveranciers zonder gepubliceerde onderbouwing, net als de claim van HyperComply van één dag. Het is hier echter de enige toezegging over de doorlooptijd die gekoppeld is aan een bemande dienst in plaats van aan software.
Waar het tekortschiet.
U koopt een operationele dienst. De kosten dalen niet naarmate uw eigen team hier beter in wordt. Dat is precies het tegenovergestelde van hoe de kosten van een softwarelicentie worden afgeschreven.
Uw goedgekeurde set antwoorden staat in de dienst van een andere partij. Vraag daarom voordat u begint specifiek wat u kunt exporteren en in welk formaat.
Geen trustcenter, waardoor het volume aan questionnaires wordt opgevangen in plaats van verminderd.
Voor wie het geschikt is. Teams met een aanzienlijk volume aan questionnaires, zonder capaciteit voor security responses en met een voorkeur om het resultaat in te kopen.
8. 1up: het meest geschikt bij een strikt budgetplafond
Wat het is. 1up bouwt een knowledge base op basis van uw website, beveiligingsbeleid en productdocumentatie. Vervolgens genereert het antwoorden in Excel, Word en PDF, of rechtstreeks in webportalen via een browserextensie.
Prijzen. Er is een daadwerkelijk gratis abonnement voor 50 antwoorden per maand, zonder questionnaire-automatisering. Starter kost $ 300 per maand en omvat één questionnaire per maand, Plus kost $ 900 per maand en omvat er zes, en Enterprise is op maat. Een afzonderlijk MCP-abonnement kost $ 50 per maand plus $ 0,05 per beantwoorde vraag. Er is een gratis proefperiode van 14 dagen beschikbaar (bron: 1up.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Gepubliceerde prijzen voor het volledige aanbod, van een gratis pakket en een MCP-optie van $ 50 per maand, waarbij $ 0,05 per beantwoorde vraag in rekening wordt gebracht, tot Starter voor $ 300 per maand. Dit is de enige tool hier die publiceert wat één beantwoorde vraag kost (bron: 1up.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Een browserextensie om questionnaires in elk webportaal in te vullen, een functie die meerdere veel duurdere tools niet bieden.
Een gratis proefperiode, zodat het contentmodel kan worden getest voordat u zich ergens toe verplicht.
Waar het tekortschiet.
De lichtste governance van alle hier beoordeelde tools. Als u bij elk antwoord vastgelegde goedkeuring en een vervaldatum voor bewijs nodig hebt, is dit niet het juiste product.
Opgezet rond het genereren van antwoorden in plaats van een beoordelingsketen. Daardoor zal een gereguleerde onderneming de auditonderbouwing beperkt vinden.
De gepubliceerde abonnementen hanteren nu harde limieten voor questionnaires: één per maand bij Starter en zes bij Plus. De instapprijs geldt dus alleen bij een laag volume en in een druk kwartaal komt u in een hoger abonnement terecht (bron: 1up.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Voor wie het geschikt is. Startups en kleine teams die jaarlijks enkele questionnaires beantwoorden en waarvan het budget alle andere opties in deze lijst uitsluit.
9. AutoRFP.ai: het meest geschikt voor een gemengde wachtrij tegen een gepubliceerde prijs
Wat het is. AutoRFP.ai verwerkt security questionnaires naast DDQs en RFPs, met antwoorden voorzien van bronvermelding en configureerbare beoordelingsketens. Elk abonnement omvat alle functies, zonder betaalde add-ons.
Prijzen. Scale kost € 899 per maand en Accelerate € 1.299 per maand. Beide worden jaarlijks gefactureerd en omvatten respectievelijk 24 en 50 projecten per jaar, met onbeperkt gebruikers voor beide. Enterprise is op maat (bron: autorfp.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Volledig gepubliceerde prijzen van $ 899 en $ 1.299 per maand, beide met een onbeperkt aantal gebruikers. Bijna geen enkele andere aanbieder in deze categorie biedt dit (bron: autorfp.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Een gepubliceerde keuze uit hostingregio's, met de VS, de EU (Duitsland) en Australië als opties en EU Central in Frankfurt als genoemde regio, naast ISO 27001:2022 en SOC 2 Type II. De browserextensie noemt OneTrust, UpGuard, Drata, Vanta, SAP Ariba, Risk Ledger en Panorays als portals waarin deze antwoorden invult (bron: autorfp.ai/security-questionnaire-software, geraadpleegd in september 2026).
Alle functies in elk pakket, zodat in het instappakket niet stilzwijgend de beoordelingsketen ontbreekt die u nodig hebt.
Waar het tekortschiet.
Het maximumaantal projecten per jaar is 24 voor Scale en 50 voor Accelerate. Een securityteam dat wekelijks questionnaires beantwoordt, overschrijdt daardoor vóór het einde van het jaar de hoogste limiet (bron: autorfp.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Geen trustcenter, dus niets hiervan vermindert het aantal binnenkomende questionnaires.
Een generalist voor verschillende responseformaten in plaats van een securityspecialist. Daardoor zijn de verwerking van bewijsmateriaal en het beheer van vervaldata minder ver ontwikkeld dan bij trustcentreproducten.
Voor wie het geschikt is. Teams waarvan de security questionnaires in dezelfde wachtrij terechtkomen als DDQs en RFPs, die een duidelijke prijs en een Europese hostingoptie willen.
10. Loopio: het meest geschikt voor salesgestuurde teams met een contentverantwoordelijke
Wat het is. Loopio is een al langer bestaand responseplatform dat security questionnaires als onderdeel van het hoofdproduct aanbiedt, in plaats van als aparte module. Het is opgebouwd rond een zorgvuldig samengestelde contentbibliotheek, met beoordelingen in meerdere stappen bij hogere abonnementen.
Prijzen. Er is geen prijs gepubliceerd. Er worden drie niveaus vermeld, Foundations, Enhanced en Enterprise. Voor alle drie wordt u doorverwezen naar sales (bron: loopio.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Een volwassen bibliotheekmodel met meertalige ondersteuning en vertrouwelijke projecten in het Enhanced-abonnement, plus onbeperkte projecten en bibliotheekitems in alle drie de abonnementen. Dit past bij een team dat al iemand heeft aangewezen als verantwoordelijke voor de content (bron: loopio.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Beoordelingen in meerdere stappen en afzonderlijke bedrijfsonderdelen in de hogere pakketten, passend bij een organisatie waarin verschillende functies verantwoordelijk zijn voor verschillende antwoorden.
Waar het tekortschiet.
Voor geen enkel pakket zijn prijzen gepubliceerd. Het bedrag van $ 20.000 per jaar voor het Foundations-pakket wordt veelvuldig genoemd op vergelijkingspagina’s van concurrenten, waaronder die van AutoRFP.ai en RocketDocs. RocketDocs vermeldt dit als een prijs per gebruiker voor 10 gebruikers. Dit bedrag staat nergens op Loopio’s eigen prijzenpagina, waarop drie pakketten maar geen prijzen staan. Daarom presenteert deze gids het niet als feit (bron: loopio.com/pricing en rocketdocs.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Gevestigd in Canada. Stem dataopslag binnen de EU daarom af met uw toezichthouder in plaats van ervan uit te gaan. Loopio publiceert geen EU-hostingregio.
Security questionnaires worden afgehandeld via een algemeen responseplatform. Daardoor staan het trustcenter, het verlopen van bewijsmateriaal en het automatisch invullen van portals niet centraal in het product.
Voor wie het geschikt is. Salesgedreven organisaties met een bestaande offertefunctie en een aangewezen contentverantwoordelijke, waar security questionnaires een van de verschillende wachtrijen vormen.
11. Responsive: het meest geschikt voor grootschalige responseactiviteiten
Wat het is. Responsive, voorheen RFPIO, is een zwaargewicht in de categorie responsemanagement, met security questionnaires als kernoplossing in plaats van add-on en configureerbare goedkeuringsworkflows voor grote teams.
Prijzen. De Emerging-editie is verkrijgbaar vanaf $ 10.000. De prijzen voor Growth en Enterprise zijn niet gepubliceerd. De site vermeldt dat exacte prijzen bewust niet worden gepubliceerd (bron: responsive.io/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
De meest uitgebreide configuratie voor goedkeuringen en workflows in deze lijst, precies wat een grote, gereguleerde responseorganisatie met veel goedkeuringslagen nodig heeft.
Voor de Emerging-editie is in elk geval een instapprijs van $ 10.000 gepubliceerd. Dat is meer dan de meeste aanbieders in deze categorie vermelden (bron: responsive.io/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het tekortschiet.
Alleen de instapprijs wordt gepubliceerd. Responsive vermeldt op zijn eigen prijspagina dat het er bewust voor kiest om verder geen exacte prijzen te publiceren.
Gevestigd in de VS, waardoor over dataopslag binnen de EU moet worden onderhandeld. Er is geen hostingregio binnen de EU gepubliceerd.
Aanzienlijke overhead voor een securityfunctie die alleen questionnaires hoeft te beantwoorden, zonder trustcenter om de instroom te beperken.
Voor wie het geschikt is. Grote organisaties met een formele offerte- of bidfunctie, veel goedkeuringslagen en de bereidheid om een platform te beheren.
12. Whistic: het meest geschikt voor teams aan beide kanten van de beoordeling
Wat het is. Whistic onderscheidt zich doordat het beide kanten van de uitwisseling bedient: uw eigen leveranciers beoordelen en leveranciersbeoordelingen beantwoorden via een Trust Center en een knowledge base die in de Trust Catalog wordt gepubliceerd.
Prijzen. Er zijn geen prijzen gepubliceerd. De abonnementen zijn Whistic Core met 25 beoordelingen, Assess, Trust Center, Assess+ met 125 aanvullende beoordelingen en Trust+ voor responseautomatisering bij grotere volumes (bron: whistic.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het sterk in is.
Daadwerkelijk tweezijdig, zodat een team dat beoordelingen zowel verstuurt als beantwoordt met één contract werkt in plaats van met twee producten.
De Trust Catalog houdt in dat een klant die Whistic al gebruikt uw gepubliceerde profiel kan ophalen, in plaats van u een questionnaire te sturen.
Het aantal beoordelingen wordt per abonnement vermeld: 25 bij Whistic Core en 125 extra bij Assess+. Dit helpt om de benodigde capaciteit te bepalen, ook zonder prijzen (bron: whistic.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Waar het tekortschiet.
Geen gepubliceerde prijzen voor welk pakket dan ook.
Doordat beide kanten worden bediend, biedt geen van beide de diepgang van een specialist: de responsekant is minder uitgebreid dan die van Conveyor, de beoordelingskant minder uitgebreid dan die van een gespecialiseerd platform voor derdenrisico's.
Voor wie het geschikt is. Teams waarvan de securityfunctie zowel klantbeoordelingen beantwoordt als leveranciersbeoordelingen uitvoert, vooral als klanten Whistic al gebruiken.
Nog zes tools die op shortlists voor security questionnaires staan
Tribble verwerkt responses op RFP's, DDQ's en security questionnaires met conceptantwoorden voorzien van bronvermelding en routering naar experts, waarbij elke indeling als één project telt. Proposal Automation kost $ 30.000 per jaar voor 50 projecten, met projectkosten vanaf $ 600 en een onbeperkt aantal reviewers. Daarmee is het een van de weinige oplossingen in deze vergelijking die een tarief per project publiceert (bron: tribble.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026). Het heeft ook de hoogste instapprijs in deze vergelijking en biedt geen trust center. Daarom is het alleen zinvol als hetzelfde team grote aantallen offertes en questionnaires beantwoordt.
RocketDocs noemt security questionnaires als een afzonderlijke oplossing naast RFPs en DDQs. Abonnementen beginnen bij $ 18.500 per jaar en schalen op basis van het aantal actieve teamleden en de modules, niet per gebruiker. Incidentele reviewers hebben dus geen betaalde licentie nodig (bron: rocketdocs.com/pricing, geraadpleegd in september 2026). Het is hier het op één na duurste gepubliceerde instaptarief, biedt geen trust center en beschrijft op de eigen site niet hoe securityspecifiek bewijsmateriaal wordt verwerkt. Een securityteam koopt dus een offerteplatform.
Arphie beantwoordt security questionnaires naast RFPs en hanteert prijzen op basis van gelijktijdige projecten in plaats van per gebruiker, met een onbeperkt aantal gebruikers. Het publiceert geen prijzen. De jaarlijkse bedragen van circa $ 36.000 tot $ 60.000 die in vergelijkingen van derden worden genoemd, zijn indicatief en geen gepubliceerd tarief. Daarom presenteert deze gids ze niet als feit (bron: arphie.ai, geraadpleegd in september 2026).
SiftHub verkoopt een zelfstandige response-agent of het volledige platform en hanteert een prijsmodel op basis van verbruikte transacties. Elk gegenereerd antwoord en elke opgestelde offerte wordt van een tegoed afgeschreven. Het bedrijf vermeldt SOC 2 Type II- en ISO 27001-certificering. Er is geen prijs gepubliceerd (bron: sifthub.io/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Inventive AI baseert de prijs op het aantal verwerkte RFP's, DDQ's en security questionnaires. Er zijn geen kosten per gebruiker en geen functieniveaus, dus elke klant krijgt het volledige product. Er is geen prijs gepubliceerd (bron: inventive.ai, geraadpleegd in september 2026).
Vendict automatiseert responses op questionnaires op basis van een geüploade compliance-knowledge base en biedt een gratis proefperiode van 14 dagen. Het publiceert geen prijs en vermeldt op zijn site niet welke questionnaireframeworks of externe portals het ondersteunt. Het is de moeite waard om dit vroeg in een proefperiode uit te zoeken (bron: vendict.com, geraadpleegd in september 2026).
Welke vergelijkingen maken teams in de praktijk?
Drie vergelijkingen komen steeds terug op shortlists. Dit onderscheidt ze, op basis van gepubliceerde feiten in plaats van positionering.
Conveyor versus Vanta
Beide combineren een trustcenter met questionnaire-automatisering, en meestal is niet het product de doorslaggevende factor. Beide publiceren inmiddels een prijs, maar op verschillende plaatsen: Conveyor vermeldt op zijn eigen prijspagina $ 9.600 per jaar met een onbeperkt aantal gebruikers, terwijl Vanta op AWS Marketplace $ 10.000 per jaar vermeldt voor 144 questionnaires en op zijn eigen site geen prijs noemt. Op basis van de gepubliceerde cijfers schelen de instapprijzen slechts enkele honderden dollars. Als u Vanta nog niet gebruikt, is Conveyor eenvoudiger aan te schaffen, omdat alles wat u nodig hebt op één pagina staat. Gebruikt u Vanta wel, dan beschikt Vanta al over uw bewijsmateriaal voor SOC 2 en ISO 27001. Daarmee vervalt de grootste afzonderlijke kostenpost bij de invoering van een van deze oplossingen, en dat weegt zwaarder dan het prijsverschil.
Vanta versus SafeBase van Drata
Dit is dezelfde afweging, maar dan een niveau hoger. Het gaat vooral om een keuze tussen twee complianceplatforms in plaats van twee tools voor questionnaires. De modules van Vanta hebben op AWS Marketplace een openbare catalogusprijs van $ 10.000 en $ 16.000 per jaar. SafeBase publiceert nergens prijzen. SafeBase heeft het verder ontwikkelde trustcenter, het deel van de oplossing dat het volume vermindert in plaats van verwerkt. Het aandachtspunt ligt bij Drata en betreft de eerder beschreven uitfasering: klanten die op basis van een functievergelijking voor dat product kozen, werden alsnog gemigreerd.
SEQUESTO versus Loopio en Responsive
De suites zijn de gevestigde partijen. Een eerlijke vergelijking draait om geschiktheid, niet om functionaliteit. Loopio en Responsive bieden uitgebreidere workflowconfiguratie en hebben een langere staat van dienst. Responsive publiceert voor de Emerging-editie een instapprijs van $ 10.000. Geen van beide is in de EU gevestigd: Responsive is Amerikaans en Loopio Canadees. Over dataopslag binnen de EU moet dus worden onderhandeld en geen van beide biedt standaard een trustcenter. Wij publiceren al onze prijzen, hosten in Europa met configureerbare bewaartermijnen en registreren elke opvraging, elk concept en elke goedkeuring. Daar staat tegenover dat wij een veel nieuwere marktpartij zijn, met aanzienlijk minder gepubliceerde reviews. Een inkoopproces waarin de aanwezigheid bij analisten meetelt, zal daarom de voorkeur geven aan deze partijen.
Welke software voor security-questionnaire-automatisering kiest u?
Beste totaaloplossing voor een gereguleerd Europees team: SEQUESTO aOS, vanwege de traceerbaarheid van antwoorden en Europese hosting, met de kanttekening dat wij hier het nieuwste product zijn.
Beste optie zonder verkoopgesprek: Conveyor. Met een gepubliceerd tarief van $ 9.600 per jaar voor een onbeperkt aantal gebruikers en een gratis abonnement met 10 trustcentercredits per maand kunt u bepalen welke omvang u nodig hebt en het uitproberen zonder iemand te spreken (bron: conveyor.com/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Het meest geschikt als uw bewijsmateriaal al in een complianceplatform staat: kies het platform dat u al gebruikt, Vanta of SafeBase by Drata. De integratie weegt zwaarder dan de verschillen in functionaliteit.
Het meest geschikt als u liever niet zelf een tool beheert: SecurityPal levert het resultaat als een bemande dienst, in plaats van software die u zelf gebruikt.
Beste keuze voor het laagste budget: 1up, met een gratis abonnement, een MCP-optie van $ 50 per maand waarbij $ 0,05 per beantwoorde vraag in rekening wordt gebracht, en Starter voor $ 300 per maand voor één questionnaire per maand, waarbij u accepteert dat de governance hiervan het minst uitgebreid is in deze lijst (bron: 1up.ai/pricing, geraadpleegd in september 2026).
Beste prijs per questionnaire bij een abonnement met een limiet, maar alleen bij volledige benutting: AutoRFP.ai Accelerate komt uit op $ 312 per questionnaire bij alle 50 projecten en op $ 779 als u er 20 beantwoordt. Het loont dus voor een team dat dicht bij de limiet komt.
Sla deze categorie helemaal over als u minder dan ongeveer twee questionnaires per maand beantwoordt. Bij dat volume kost elke tool hier meer dan die bespaart. In het gedeelte hieronder leest u wat u in plaats daarvan kunt doen.
Hoe rolt u dit uit zonder het eerste kwartaal te verspillen?
De software is binnen enkele dagen operationeel. De content kost tijd, en teams die hierin niet slagen, lopen vrijwel altijd vast in de contentfase en niet in de toolingfase.
Week één en twee: stel de single source of truth samen, niet de antwoorden. Verzamel het actuele beleid, het meest recente SOC 2-rapport, het ISO 27001-certificaat, de recentste samenvatting van de penetratietest en uw lijst met subverwerkers. Voorzie elk document van een vervaldatum. Geen enkele leverancier kan deze stap voor u uitvoeren. Deze stap bepaalt of de rest werkt.
Week drie: laad uw laatste tien ingevulde questionnaires. Die zijn beter trainingsmateriaal dan beleidsdocumenten, omdat ze al zijn geschreven in de stijl die een klant verwacht. Wijs vervolgens, voordat de eerste echte questionnaire binnenkomt, verantwoordelijken aan voor encryptie, bedrijfscontinuïteit en alles wat met AI te maken heeft. Een vraag die niet aan de juiste persoon is toegewezen, blijft om 17.00 uur op de deadline onbeantwoord.
Vanaf week vier: doorloop één echte questionnaire van begin tot eind en meet het hergebruikpercentage in plaats van de bespaarde tijd, omdat de eerste questionnaire altijd ook de inrichting omvat. Beoordeel vervolgens elk kwartaal alleen de gewijzigde antwoorden en bevestig dat elke wijziging bewust is aangebracht. Die werkwijze maakt de volgende cyclus verdedigbaar en kost een uur.
Bij onze eigen implementaties zijn teams met een goedgekeurde antwoordenset doorgaans binnen twee tot vier weken productief. Teams die met verspreide documenten beginnen, hebben twee tot drie maanden nodig. Dit zijn onze waarnemingen, geen gepubliceerde benchmarks, en geen enkele leverancier publiceert hiervoor een geverifieerde implementatietijd.
Welke frameworks en regelgeving liggen ten grondslag aan een security questionnaire?
Security questionnaires hebben niet één overkoepelend regelgevend kader. Een bruikbaar overzicht bestaat daarom uit de normen waarop ze zijn gebaseerd en de regelgeving die ertoe leidt dat iemand u er een stuurt. Raadpleeg de oorspronkelijke bronnen in plaats van de samenvatting van een leverancier.
De Standardized Information Gathering-vragenlijst wordt beheerd door Shared Assessments en is beschikbaar in verschillende niveaus, met een volledige versie en kortere screeningsversies. De vragenlijst kan niet gratis openbaar worden gedownload. Toegang is mogelijk via een lidmaatschap van Shared Assessments of een licentie. Daarom vermelden tools dat ze SIG ondersteunen, in plaats van de inhoud zelf mee te leveren.
De Consensus Assessments Initiative Questionnaire wordt gepubliceerd door de Cloud Security Alliance en is nu samengevoegd met de Cloud Controls Matrix. Volgens de CSA omvat deze 197 controledoelstellingen, verdeeld over 17 domeinen (bron: cloudsecurityalliance.org, geraadpleegd in september 2026). De vragenlijst kan gratis worden gedownload, maar voor commercieel gebruik of aanpassingen is een licentie vereist. Ingevulde CAIQ's kunnen worden gepubliceerd in het CSA STAR Registry, waar Level 1 een zelfbeoordeling is en hogere niveaus certificering of attestering door derden vereisen. Publicatie in dit register is de goedkoopste manier om het aantal inkomende questionnaires te verminderen.
| Raamwerk | Beheerd door | Toegang | Opzet |
|---|---|---|---|
| SIG | Shared Assessments | Lidmaatschap of licentie, geen gratis download | Gelaagd: een volledige versie plus kortere screeningsversies |
| CAIQ | Cloud Security Alliance | Gratis te downloaden; licentie voor commercieel gebruik of aanpassing | Gecombineerd met de Cloud Controls Matrix: 197 beheersingsdoelstellingen in 17 domeinen |
| VSA | Vendor Security Alliance | Gratis | Minder uitgebreid dan de SIG en eenvoudiger in te vullen |
De Vendor Security Alliance-vragenlijst is een gratis alternatief dat door de sector wordt onderhouden. De vragenlijst is beperkter dan de SIG en minder uitgebreid om in te vullen.
Wat het bewijsmateriaal betreft, wordt een SOC 2-rapport opgesteld op basis van de Trust Services Criteria van AICPA en bestrijkt het een vastgestelde periode. Daarom is de datum ervan net zo belangrijk als het bestaan ervan. Een ISO/IEC 27001:2022-certificering heeft een geldigheidsduur waarin toezichtsaudits plaatsvinden. In het Verenigd Koninkrijk worden Cyber Essentials en Cyber Essentials Plus vaak als minimumvereiste genoemd in questionnaires van de publieke sector en ondernemingen.
De hoeveelheid wordt bepaald door regelgeving die voor uw klant geldt, niet voor u. Volgens de AVG moet een verwerkingsverantwoordelijke specifieke verplichtingen contractueel opleggen aan verwerkers. Met de questionnaire wordt die zekerheid verkregen. NIS2 breidt de verplichtingen voor het beheer van cyberbeveiligingsrisico's uit naar veel meer sectoren en omvat expliciet de beveiliging van de toeleveringsketen. Daardoor hebben nu meer van uw klanten een vastgelegde verplichting om u te beoordelen. In de financiële dienstverlening stelt DORA eisen aan het beheer van risico's van externe ICT-dienstverleners. Daarom zijn questionnaires van banken en verzekeraars zowel langer als frequenter geworden. Ook voegt de AI-verordening een nieuwe laag toe aan deze categorie. Als uw product AI bevat, kunt u in questionnaires die hier voorheen niet naar vroegen vragen verwachten over trainingsdata, menselijk toezicht en transparantie. Ook wordt steeds vaker gevraagd of u over ISO/IEC 42001 beschikt, de managementsysteemnorm voor kunstmatige intelligentie. Dit wordt de certificering die inkopers noemen wanneer zij zekerheid willen over een AI-product in plaats van over hosting.
Eén praktisch gevolg. Omdat deze verplichtingen bij uw klant liggen, dient uw antwoord als bewijs in diens compliancedossier, niet alleen in uw verkoopproces. Daarom weegt herleidbaarheid hier zwaarder dan de snelheid waarmee een antwoord wordt opgesteld, en is een antwoord zonder vastgelegde goedkeurder een probleem in plaats van een inefficiëntie.
Wanneer hebt u geen security-questionnaire-software nodig?
Bij minder dan ongeveer twee questionnaires per maand zijn een spreadsheet en een goed bijgehouden map beter dan elke tool in deze lijst, en kost zo'n tool u geld. Bij dat volume zit het werk niet in het opstellen van antwoorden, maar in het actueel houden van de brondocumenten. Dat neemt software niet van u over.
Doe voordat u iets koopt eerst wat goedkoper is: publiceer een ingevulde CAIQ in het CSA STAR Registry en plaats uw certificeringen, beleidsdocumenten en een recente samenvatting van een penetratietest achter een afgeschermde pagina. Een aanzienlijk deel van de binnenkomende questionnaires ontstaat alleen omdat een klant die informatie niet kon vinden. Voorkomen kost niets per questionnaire, terwijl elke tool hier wel iets kost.
Een beperking die voor deze hele categorie geldt, ook voor ons: geen van deze producten weet of uw beheersmaatregelen daadwerkelijk werken. Ze halen informatie op, stellen concepten op, routeren en registreren. Als de onderliggende documentatie verouderd is of de beheersmaatregel nooit is geïmplementeerd zoals beschreven, helpt elke tool hier u om dat sneller en consistenter te zeggen. De knowledge base is het product, en het opbouwen ervan is werk dat geen enkele leverancier voor u kan doen.
Volgende stappen
Als uw security questionnaires al sneller binnenkomen dan uw goedkeuringen worden afgerond, ligt de beperking bij governance en niet bij het opstellen. Dat behandelt de oplossingspagina voor questionnaire-automatisering: de Knowledge Hub, configureerbare beoordelingsketens en volledige logging van elke opvraging, elk concept en elke goedkeuring. De use case voor het beantwoorden van security questionnaires doorloopt één volledige cyclus van begin tot eind, vanaf de ontvangst van het bestand van de klant tot het terugsturen van de goedgekeurde antwoorden in dat bestand. De use case voor het beantwoorden van questionnaires behandelt de gedeelde laag wanneer meerdere formaten dezelfde antwoordenset gebruiken.
Als securitybeoordelingen een van meerdere formats zijn, kan één goedgekeurde set antwoorden tegelijk worden gebruikt voor security questionnaires, DDQ's, aanbestedingen en RFP's. Dat is wat de oplossing voor questionnaire-automatisering en de usecase voor het beantwoorden van questionnaires behandelen. Voor de verwante formats zijn er aparte pagina's: DDQ-automatisering en de usecase voor DDQ-responses voor due diligence van investeerders en leveranciers, PQQ-automatisering voor prekwalificatie in de publieke sector, automatisering van responses op aanbestedingen voor het proces van intake tot indiening, en automatisering van compliance-questionnaires voor het bredere compliancedomein. Raadpleeg voor de definities het begrip security questionnaire in de woordenlijst, het begrip security-questionnaire-software in de woordenlijst, het begrip SIG-vragenlijst en DDQ-software. Onze gids voor PQQ-software voor leveranciers behandelt de prekwalificatie als toegangspoort tot de publieke sector, en de gids voor automatisering van RFP-responses behandelt de offertekant.
Over deze gids
Deze gids is geschreven en wordt onderhouden door Evrard t'Serstevens, medeoprichter en Chief Technology Officer van SEQUESTO. Hij heeft zes jaar gewerkt aan responseautomatisering voor gereguleerde Europese teams en daarbij enkele duizenden security questionnaires gelezen.
Prijzen, pakketten, factureringseenheden en productomvang zijn in september 2026 overgenomen van de eigen website van elke leverancier. Alle achttien zijn op 3 september 2026 opnieuw gecontroleerd. Toen bleken de gepubliceerde pakketten van 1up te zijn gewijzigd en werd de vermelding van Vanta op AWS Marketplace gevonden. Als een leverancier geen prijs publiceert, vermeldt deze gids dat, in plaats van een bedrag van een derde partij over te nemen. Drie niet-gepubliceerde bedragen worden expliciet genoemd, omdat lezers ze elders zullen tegenkomen en hun status moeten kennen: de bandbreedte van circa $ 36.000 tot $ 60.000 die voor Arphie circuleert, dezelfde bandbreedte voor Inventive AI en het bedrag van $ 20.000 voor Loopio Foundations dat op vergelijkingspagina’s van concurrenten wordt herhaald. Geen van deze drie bedragen staat op de eigen website van de leverancier en deze gids presenteert geen ervan als feit. Beoordelingsscores van derden en door leveranciers opgegeven nauwkeurigheidspercentages ontbreken beide, omdat geen van beide bij de bron kan worden geverifieerd. Laatst beoordeeld op 3 september 2026. Deze pagina wordt elk kwartaal beoordeeld en na elke wezenlijke wijziging in de gepubliceerde prijzen of positionering van een gerangschikte leverancier.
Frequently Asked Questions
Sources
- Over de SIG-vragenlijst (Standardized Information Gathering) — Shared Assessments
- Cloud Controls Matrix en CAIQ v4.1 — Cloud Security Alliance
- CSA STAR Registry — Cloud Security Alliance
- VSA-vragenlijst — Vendor Security Alliance
- Trust Services Criteria (SOC 2) — AICPA
- ISO/IEC 27001:2022 Managementsystemen voor informatiebeveiliging — Internationale Organisatie voor Standaardisatie
- Overzicht van Cyber Essentials — Nationaal Cyber Security Centrum
- Verordening (EU) 2016/679 (Algemene verordening gegevensbescherming) — EUR-Lex
- Richtlijn (EU) 2022/2555 (NIS2) — EUR-Lex
- Verordening (EU) 2022/2554 (Digital Operational Resilience Act) — EUR-Lex
- Verordening (EU) 2024/1689 (AI-verordening) — EUR-Lex
- Kennisgeving over beëindiging van de bèta voor Security Questionnaire Automation (SQA) — Drata
- Overname van SafeBase — Drata
- Prijzen van Conveyor — Conveyor
- Productpagina voor questionnaire-automatisering — Vanta
- Prijzen van AutoRFP.ai — AutoRFP.ai
- Responsive prijzen — Responsive
- Loopio-prijzen — Loopio
- Tribble-prijzen — Tribble
- Whistic-prijzen — Whistic
- Automatiseer security questionnaires — 1up
- Software voor automatisering van security questionnaires — Skypher
- Prijzen van HyperComply — HyperComply
- Prijzen van SecurityPal — SecurityPal
- Prijzen van SEQUESTO — SEQUESTO
- Prijzen van RocketDocs — RocketDocs
- Nieuw in Vanta, productupdate april 2026 — Vanta
- ISO/IEC 42001-managementsysteem voor artificiële intelligentie — Internationale Organisatie voor Standaardisatie
- RAG voor effectieve automatisering van security questionnaires in de toeleveringsketen (Reza et al., december 2024) — arXiv
- 1up-prijzen — 1up
- Vanta-vermelding op AWS Marketplace (prijsdimensies voor questionnaire-automatisering) — Amazon Web Services
- Arphie questionnaire-automatisering voor security — Arphie
- Prijzen van SiftHub — SiftHub
- Prijzen van Inventive AI — Inventive AI
- Vendict questionnaire-automatisering voor security — Vendict
- SafeBase van Drata — Drata
- Beste tools voor security-questionnaire-automatisering in 2026 — ComplyJet
- AutoRFP.ai security-questionnaire-software (portaaldekking) — AutoRFP.ai
